Vyberte si svítidla do koupelny podle jejich účelu
V koupelně je několik zón, které je potřeba různě nasvítit. Každá má jiné požadavky na světelnost, většinou podle účelu, ke kterému se daná oblast používá. V koupelně využijete několik druhů světel od stropního svítidla do koupelny, přes koupelnová svítidla nad zrcadlo až po bodová svítidla.
Rozdělení světel v koupelně podle účelu
V koupelně je ideální mít více světelných bodů. Tato místnost se totiž využívá na různé činnosti, které vyžadují různou míru osvětlení. Je to široká škála od denního světla na holení a líčení až po náladové, tlumené světlo vhodné například při koupeli ve vaně. A každé místo má svoje specifika a požadavky. Svítidla v okolí zdrojů vody potřebují zvýšené krytí, aby se zamezilo průniku vody do světla. V okolí vany a sprchového koutu doporučujeme IP65. Dále od vody není potřeba zvýšené krytí.
Kam nainstalovat svítidla v koupelně:
-
Centrální svítidlo – ideální variantou je přisazené svítidlo uprostřed, protože je tak v dostatečné vzdálenosti od zdrojů vody a dobře osvítí celý prostor. Díky vzdálenosti nepotřebuje ani vyšší stupeň krytí. Příkladem je svítidlo Serres, které dostatečně osvětlí malý prostor koupelny a má navíc krytí IP44. Dalšími variantami jsou pak podhledová svítidla do koupelny.
-
Světlo nad zrcadlo – oblast nad umyvadlem nebo v okolí zrcadla je potřeba dobře nasvětlit, protože tady provádíme činnosti, na které je potřeba mít hodně světla. Aby se muži neřízli při holení nebo si ženy nevypíchly oko při líčení, je ideální umístit nad zrcadlo další svítidlo. Může se jednat třeba o svítidlo Slem. Jeho velkou výhodou jsou nastavitelná ramena, díky nimž si můžete světelný bod namířit, kam potřebujete. Koupelnovou klasikou je pak světlo Meryl. Matné bílé svítidlo se montuje na stěnu nad zrcadlo a svítí směrem dolů. Jedná se o LED světlo, takže je úsporné. Variantou jsou samozřejmě i LED pásky.
-
Ambientní osvětlení – když si lehnete do vany, nepotřebujete mít v místnosti příliš mnoho světla. Na relaxaci je vhodné tlumené osvětlení. Mnohým tak stačí například zapnutý LED pásek. Každý má ale jiné nároky, a tak jinému člověku může zase vyhovovat nástěnné svítidlo s nižším výkonem.
Design a materiál koupelnových svítidel
Při výběru osvětlení do koupelny hraje velkou roli design ale i praktičnost. Vybrat si můžete z tradičních kulatých a čtvercových světel až po méně tradiční tvary. Aby vaše koupelna vypadala jako z časopisu, můžete si „pohrát“ a nakombinovat různé materiály a tvary. Kombinovat závěsná světla s nástěnnými, sklo s kovem a vytvořit tak útulné místo, kde budete rádi trávit čas. Koupelna se pro vás tak stane místem, kde nejen musíte být, ale kde chcete být.
-
Materiál – v dnešní době je v nabídce široká škála materiálů, ze kterých se osvětlení vyrábí. Některé z nich nejsou do koupelny vhodné, jako je například látka nebo papír, jiné místu dodají šmrnc a nádech luxusu, například skleněné lustry s filamentovými žárovkami. Do techničtěji laděného interiéru se hodí například betonová svítidla.
- sklo: skleněné závěsné lustry a stropní svítidla vypadají v koupelně jako designový prvek. Navozují pocit luxusu. Může se jednat například o svítidlo Grácie. Kulatá klasika s názvem Twist má stupeň krytí IP44, takže ji můžete bez problémů do koupelny nainstalovat.
- plast: je univerzální materiál, jehož velkou předností je odolnost. Dá se dobře kombinovat s jakýmkoli jiným materiálem. Nejčastěji se používá neutrální bílá a černá barva. Vybrat si můžete například svítidlo Meteora, které je velmi ekonomickou variantou.
- kov: bývá součástí téměř každého světla v podobě konzole, na kterou se svítidlo zavěšuje. Kovový ale může být i širm svítidla. V koupelně by měl být dostatečně daleko od zdroje vody. Takové svítidlo vypadá dobře v industriálních interiérech, kde je kladen důraz na jednoduchost a čisté linie. Příkladem může být svítidlo Laura, jehož čisté linie se hodí v podstatě do každého typu interiéru.
- Tvar – na trhu se nabízí široká škála tvarů svítidel, která můžete využít do koupelen. Klasikou jsou kulatá svítidla v různých průměrech. Do koupelny stačí menší průměr, protože to nebývá příliš velká místnost. Pro milovníky ostrých linií jsou k dispozici čtvercová svítidla – například Egon. Nenápadně působí vestavná světla a bodovky, které zabudujete do stropu nebo stěny. Pro milovníky designu je pak možné zvolit různá tubusová svítidla nebo méně tradiční tvary, které zároveň plní funkci designového prvku, například světlo Bar.
Chromatičnost světel do koupelny
Jakou zvolit chromatičnost svítidla obecně v jakékoliv místnosti, je poměrně složitá otázka. Je to otázka především osobních preferencí. Zatímco někomu vyhovuje v koupelně neutrální bílá, která se nejvíce podobá dennímu světlu, jinému člověku připadá „příliš ostrá“ a hned po probuzení do takové místnosti jít nechce. Jednu věc ale mají společnou, není příliš estetické do jedné malé místnosti, jakou koupelna je, volit více chromatičností. Obecné doporučení zní, zvolit do koupelny chromatičnost 4000K. Důležité je sáhnout po svítidlech s vyšším indexem podaní barvy, alespoň CRI > 80–90.